Туристичні та екскурсійні маршрути Парку

Туристичний маршрут «Джарилгацький уік-енд»

Незабутня подорож на мальовничий  о. Джарилгач. Довжина маршруту складає 15 км. Тривалість – 1 день. Проводяться екскурсії з травня по жовтень. Вид пересування туристів на маршруті  – прогулянковий катер, пішохідний, автомобільний. Кількість відвідувачів – 15-25 осіб в групі. Маршрут розрахований на людей різного віку та різного рівня фізичної підготовки, які полюбляють спілкуватися з дикою природою.

Місце збору: причали м. Скадовськ. Подорож катером через Джарилгацьку затоку. Початок маршруту:  коса Глибока,  відвідування пам’ятника Великої Вітчизняної Війни.

Пішохідна або автомобільна подорож на берег Каркінітської затоки (3 км) маршрутом екологічної  стежки «Заповідна» (фото ландшафтного та біорізноманіття). Під час проходження стежки можна насолодитися краєвидами острова та познайомитись з рослинним і тваринним світом Північного Причорномор’я, сфотографувати представників дикої природи Парку. Перепочивши на зупинці «Озера» продовжуємо шлях до південного берега острова Джарилгач –  на зупинку «Голуба лагуна», де прямо під ногами можна назбирати велику кількість викинутих на берег мушлей, раковин різних молюсків:  устриць, мідій, морських  черенків, морських гребінців,  венерок, серцевидок. Морська вода настільки чиста та прозора, що на дні можна побачити креветок, крабiв, раків-відлюдників, бичків та інших мешканців моря.

Туристи матимуть змогу відпочити на безмежних піщаних пляжах та покупатися в Каркінітській затоці, поспостерігати за дельфінами. Відпочинок включає всі види кліматотерапії (аеротерапію, геліотерапію, таласотерапію).

Після повернення на косу Глибоку, бажаючі можуть замовити страви з морепродуктів, пограти в волейбол, порибалити, покататися на катамаранах, «бананах», каяках,покупатися в Джарилгацькій затоці та ін.

Туристичний маршрут «Із Заходу на Схід»

Слідами давньогрецького героя Ахілла пролягає туристичний маршрут з елементами екстремального пішохідного туризму та  ночівлею в палатках. Довжина маршруту складає 44 км. Тривалість – 3 дні. Вид пересування туристів на маршруті – прогулянковий катер, пішохідний. Максимальна кількість відвідувачів на маршруті не має обмежень. Маршрут розрахований на людей різного віку з достатнім рівнем фізичної підготовки, які полюбляють екстремальні  подорожі та спілкування  з дикою природою. Сезонність використання маршруту – травень-вересень. Маршрут починається зі східної частини узбережжя або причалів селища Лазурне. Переїзд на баркасі або перехід через промоїну на острів Джарилгач. Продовжується маршрут з елементами екстремального туризму по слідам античного героя Ахілла, так званий «Ахіллів біг», що мав свій початок від святилища на західній частині Тендрівської коси і є продовженням вузької коси острова Джарилгач аж до маяків на сході.

Зупинка 1. Початок Ахіллесового бігу

Подорож проходить маршрутом екологічної стежки «Слідом за Ахіллом», що пов’язано з давніми легендами про утворення о. Джарилгач.Туристи мають змогу познайомитись з флорою та фауною прилеглого моря: великим різноманіттям риб, крабів,  молюсків, водоростей. Більше дізнатися про унікальну флору острова – рідкісні  види рослин, цікавий та різноманітний тваринний світ. Можливо пощастить побачити на власні очі  кабана  або  зайця, лисицю чи оленя. Зустріти велику кількість птахів, серед яких: рожевий пелiкан, орлан-білохвіст, каспійський мартин, мала крячка, адже острів та затока – це водно-болотні угіддя міжнародного значення, значимі як місце перебування птахів в різні пори року. Гості Парку матимуть можливість сфотографуватися на лоні природи, позбирати мушлі, поспостерігати за міграціями дельфінів. У Джарилгацькiй i Каркiнiтськiй затоках зустрічається три види китоподібних: дельфін бiлобокий, чорноморська афаліна та морська свиня.

Зупинка 2. Скит монаха Марка

На зупинці  можна попити  води, розмістити намети для ночівлі, перепочити та  відвідати невелику споруду  під  дахом, з написаними масляними фарбами образами святих на зовнішніх стінах. Тут живе монах Марк, який називає свою оселю  Монастирем Христового Воскресіння. Монах взяв ім’я святого Марка Трацького, за християнською традицією першого єпископа Александрії  і засновника  Коптської церкви. В минулому він був ченцем Почаївської лаври. Марк упевнений, що будь-яке випробування на острові всебічно готує його для майбутнього життя. Молитви зміцнюють дух і дають сили. Кожен, хто завітає до скита Марка, може помолитися разом з ним. Марк вважає острів священним – так вважали, на його думку,  і в давнину. Назвав його «Маріам» (Діви Марії), свій скит – «Ісихія» («тиша»- з грецької). Вузьку 18-кілометрову косу до розширення острова – Покаянною косою, протоку, що відокремлює його від материка біля смт. Лазурного – гирлом святого Петра могили, а протоку за східним мисом, де стоїть маяк – протокою кошового отамана Війська Запорізького Івана Сірка.

Наступного ранку після сніданку подорож продовжується уздовж південної частини острова у напрямку до заповідної зони Парку.

Зупинка 3. Заповідна

Тут туристи дізнаються про ботанічний заказник державного значення “Джарилгацький” площею 300 га, який був створений  в 1974 році для збереження у природному стані золотобородника цикадового – рідкісної рослини, здатної закріпляти сипучі піски. Заказник входить до складу заповідної зони Парку, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони. Також тут охороняються такі рідкісні рослини, як ковила дніпровська, меч-трава болотяна, зозулинці, що мають такий же високий природоохоронний статус.  Серед плазунів зустрічається гадюка степова та велика кількість ящірок. Серед заростей маслинок та  тамариксу, в гущавині, ховаються від палючого сонця муфлони, олені та  лані європейські.

Перепочивши на цій зупинці, пообідавши та вдосталь накупавшись у відкритому морі, туристи вирушають у путь до наступної зупинки, де знаходяться відомі усім маяки Джарилгача.

Зупинка 4. Маяки

Перед гостями Парку відкриваються чудові піщані пляжі, які приваблюють своєю неповторною красою безліч туристів.  Білий пісок, безмежні  морські простори  з блакитною прозорою водою, де навіть на великій  глибині  можна добре роздивитись  морське дно. Серед його мешканців увагу привертають кам’яна та трав’яна креветки, краби, бички, молюски та ін. Товщу води населяють медузи – коренерот  та аурелiя. У пiсок  зариваються скати або морськi коти. Часто величну  постать   морського ската – хвостокола  можна  побачити біля самого берега.В акваторії моря мешкає три види дельфінів: дельфін афаліна, білобочка чорноморська  та найменший вид – азовка. Всі три види занесені до Червоної книги. Насолодившись морськими краєвидами,  неповторною красою голубої лагуни, переходимо до маяків. Їх на узбережжі два – діючий  і старий маяк 1902 року. Старий маяк  було виготовлено в Парижі на кошти С.Б. Скадовського.Пропрацював до 1997 року, нині знаходиться в аварійному стані, але від цього не втратив своєї архітектурної цінності.

Пройшовши з кілометр на схід острова, потрапляємо на мис Джарилгацький.  Звідси відкриваються неосяжні морські простори, що зачаровують своєю красою, де хочеться просто, забувши про все, ніжитись на теплому пісочку в променях сонця.  Якщо на кілька метрів звернути в гущавину, то погляду відкриється верениця озерець,  зарослих очеретом.   На  мілководді побачимо великі зграйки кефалей, анчоусів, бичків  та  постаті вартуючих на здобич  сірої  та білої чапель.   Ще один червонокнижний вид – кулик-сорока зустріне своїм клекотом. Уздовж берега багато мартинів, крячок.  Іноді навіть можна зустріти рідкісний для нашої місцевості вид – гагару чорношию. Перебування на цій ділянці острова, надасть можливість одночасно  покупатися у водах Джарилгацької та Каркінітської заток. З мису Джарилгацький повертаємось знову до  маяків, де можна розбити намети для ночівлі, повечеряти стравами з морепродуктів,попити чистої джерельної води.

Третього дня, вдосталь засмагнувши на сонечку, відпочивши та поспілкувавшись з дикою природою, відправляємося до причалу, звідки вирушаємо теплоходом  до міста Скадовськ.

Екскурсійний маршрут «Сафарі Джарилгач»

( на даний час не активний)

Подорож на незаселений о. Джарилгач. Довжина маршруту складає 15 км. Тривалість –1,5 – 2 год. Проводяться екскурсії з травня по жовтень. Вид пересування туристів на маршруті  – прогулянковий катер, автомобільний. Кількість відвідувачів – 16 осіб в групі. Маршрут розрахований на людей різного віку .

Початок маршруту може змінюватись.

Початок  маршруту з  коси Глибокої  – знайомство з давніми легендами про створення острова, відвідуванням пам’ятника, що нагадує про події років Великої Вітчизняної війни та прославляє подвиг матросів.

Тут є можливість перепочити на облаштованому пляжі, замовити обід, меню якого, у більшості, складається з морепродуктів. Бажаючі мають змогу  пограти у волейбол, бадмінтон. Надаються послуги за окрему платню – рибалка з причалу або з плавзасобу, катання на катамаранах, каяках.

Далі  автомобільна подорож по мілководним озерам, милуючись  степовими небокраями. на узбережжя  Каркінітської затоки  маршрутом екологічної стежки «Заповідна».

Під час фотосафарі можна поспостерігати за дикими тваринами та птахами, що населяють острів, зробити унікальні знімки. Проїхати вздовж заповідної зони, де зростає та охороняється золотобородник цикадовий та інші рідкісні рослини.

Початок маршруту з маяків в районі мису Джарилгацький включає  екскурсію до маяків, один з яких є архітектурною пам’яткою острова та був збудований у 1902 році. Тут є можливість  покупатися у  водах Джарилгацької та Каркінітської заток,  побачити   дельфінів в природних умовах. На цій рекреаційній ділянці є можливість спробувати страви морської кухні  під шум прибою та пограти в волейбол.

Під час автомобільного фотосафарі вглиб острова, можна поспостерігати за дикими тваринами та птахами, що населяють острів, зробити унікальні знімки.

Екскурсійний маршрут “Маяки Джарилгача”

Одноденна подорож на незаселений о. Джарилгач. Довжина маршруту складає 4 км.  Проводяться екскурсії з травня по жовтень. Вид пересування туристів на маршруті  -пішохідний.Кількість відвідувачів – 15-25 осіб в групі. Маршрут розрахований на людей різного віку та різного рівня фізичної підготовки, які полюбляють спілкуватися з дикою природою.

Під час екскурсії  можна насолодитись краєвидами Джарилгацької та Каркінітської заток та грайливими зграйками дельфінів, що часто курсують вздовж самого берега. А також просторами самого великого незаселеного острову Європи – Джарилгач. Під час екскурсії островом, спостерігаємо за рослинним та тваринним світом острова Джарилгач. Відвідуємо маяки, один з яких є пам’яткою історії та культури, збудований  у 1902 році.

Перебування в цій унікальній частині острова, надасть можливість одночасно  покупатися у водах Джарилгацької та Каркінітської заток, позасмагати на чудових піщаних пляжах та насолодитися неосяжними морськими просторами, що відкриваються з мису Джарилгацький. Відпочинок включає всі види кліматотерапії (аеротерапію, геліотерапію, таласотерапію).

За окрему платню можна замовити обід  в , меню яких складається зі страв з морепродуктів та продуктів з екологічно чистої сільськогосподарської продукції місцевих виробників.