ТРЕНІНГ :”Актуальні проблеми національних парків та шляхи їх вирішення”

Posted on Updated on

27-28 лютого 2018 року інженер з охорони природних екосистем НПП «Джарилгацький» взяв участь в тренінгу, олрганізований міжнародною благодійною організацією “Екологія-Право-Людина” у м. Київ на тему «Актуальні проблеми національних парків та шляхи їх вирішення: досвід взаємодії НПП «Голосіївський» та громадськості».

На тренінгу були присутні працівники 28 установ ПЗФ з усієї України та працівники Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Міністерства екології та природних ресурсів.

Всі учасники погодилися, що сьогодні природоохоронним територіям вкрай важко існувати та здійснювати свою природоохоронну діяльність. Фінансова скрута, земельні проблеми, порушення заповідного режиму – все це заповідні території знають з власного досвіду.

Часто на допомогу установам приходять громадські організації та юристи громадського інтересу, які допомагають вирішувати проблеми, пов’язані із юридичним супроводом поточної роботи установ, представництвом інтересів у судах, співпрацею з громадськістю та громадським захистом, медійною підтримкою, популяризацією та іншим.

Незважаючи на значний обсяг проблем, в Україні є багато позитивних прикладів, коли установи ПЗФ змогли знайти можливість подолати перешкоди в роботі та досягнути успіхів у втіленні завдань установи. Проте ці приклади є мало відомими іншим установам ПЗФ, у яких наявні аналогічні проблеми. Однією з головних задач тренінгу було обмінятися найкращим досвідом установ ПЗФ у вирішенні проблем спільно з громадськими організаціями та намітити шляхи їх вирішення.

Тому розглядалися такі актуальні питання, як зробити медіа та громадські організації своїми союзниками, як налагодити медійну підтримку у дні скрути та популяризувати установу ПЗФ у інтернеті та соцмережах.

Юристи організації “Екологія-Право-Людина” розповіли про те, як об’єктам ПЗФ захистити себе та свою територію у правовому полі. Представники ПЗФ поділилися досвідом ефективної роботи служби охорони,  притягненням порушників до відповідальності. Зокрема, своїм позитивним досвідом роботи охорони парку поділився начальник відділу охорони НПП «Деснянсько-Старогутський» Михайло Грибачов.

Цікавою для обговорення серед працівників ПЗФ була і тема рекреації. Зокрема, працівники поділилися досвідом, як успішно налагодити відпочинок людей та заробляти на туристах. Начальник відділу екологічної освіти та рекреації НПП “Прип’ять-Стохід” Віталій Веремчук зауважив: «На тренінгу було піднято багато актуальних питань. Дуже цікаво було послухати досвід колег з інших парків, і поділитись своїм. Наш приклад показує, що розвиток рекреації підвищує авторитет установи серед місцевого населення та дозволяє краще та ефективніше охороняти природу».

Екологи та аналітики ЕПЛ продемонстрували, на міжнародному досвіді, як оцінка екосистемних послуг впливає на охорону природи, та які заходи з відновлення порушених екосистем можна ефективно проводити, згідно українського законодавства. Начальник лабораторії лісознавства Карпатського біосферного заповідника Мирослав Кабаль в свою чергу зауважив, що колективом заповідника науково обґрунтовано та заплановано проведення багатьох заходів з відновлення корінних природних комплексів та підтримки екосистем заповідника, але, на жаль, їх реалізації стають на заваді бюрократичні перешкоди.

Наостанок, екологи ЕПЛ розповіли, як використати мережу Emerald для захисту своєї території, та як це відкриває нові можливості.

Начальник відділу науки НПП «Слобожанський» Наталія Брусенцова подякувала організаторам за проведений захід, і зауважила, що необхідно розробити та ухвалити нормативно-правові акти, які б регламентували проведення заходів активного менеджменту на природоохоронних територіях.

За результатами тренінгу, ЕПЛ разом з представниками установ, вирішили спільно працювати в майбутньому над подальшим вирішенням актуальних проблем природно-заповідного фонду – в сферах рекреації, роботи служби охорони, земельних відносин та заходів активного природоохоронного менеджменту. Ми започатковуємо за цими основними напрямками робочі групи із напрацювання юридичної бази для необхідних змін для вирішення вищезазначених проблем.

  

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.