VII Міжнародний екологічний Форум «Чисте місто. Чиста ріка. Чиста планета»

Posted on Updated on

16 – 17 листопада НПП «Джарилгацький» взяв участь у VII Міжнародному екологічному Форумі «Чисте місто. Чиста ріка. Чиста планета», який відбувся в  приміщенні Херсонської обласної наукової бібліотеки ім. О. Гончара…

Мета Форуму –  обговорення питань раціонального використання й збереження природних ресурсів, пошуку шляхів вирішення актуальних проблем охорони довкілля, впровадження ресурсозберігаючих технологій і поліпшення еколого-просвітницької діяльності.

На практичній секції за круглим столом в.о. директора Віталій Коваленко  виступив з доповіддю на тему: «Розширення території національного природного парку «Джарилгацький» де розповів про необхідність    розширення території Парку,  яке  сприятиме створенню на півдні України національного природного парку, який забезпечить повноцінну охорону прибережно-острівних та морських екосистем Причорноморської зони.

РОЗШИРЕННЯ ТЕРИТОРІЙ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ

(Національний природний парк «Джарилгацький»)

До природно-заповідного фонду – відносяться ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду, рослинного і тваринного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. Розвиток природно-заповідного фонду – є одним з головних пріоритетів нашої держави та одним із основних завдань Міністерства екології та природних ресурсів України.

Природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання. Україна розглядає цей фонд, як складову частину світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною.

Територіям та об’єктам, що представляють екологічну, наукову, історико-культурну, рекреаційно-оздоровчу цінність необхідно надати природоохоронний статус, включити до складу природно-заповідного фонду України та забезпечити належну їх охорону на державному рівні.

Збільшення територій природно-заповідного фонду, є прямими зобов’язанням України відповідно до Угоди про Асоціацію та інших міжнародних документів. Природоохоронний статус території України по відношенню до загальної території держави мають тільки близько 6 відсотка території, і це найнижчий показник у Європі. Тому для збільшення таких територій в Україні, необхідно створювати нові та розширювати існуючі території природно-заповідного фонду.

Одним із прикладів по збільшенню території природно-заповідного фонду України, є розширення території Національного природного парку «Джарилгацький».

ОБГРУНТУВАННЯ НЕОБХІДНОСТІ РОЗШИРЕННЯ

ТЕРИТОРІЇ ПАРКУ

Указом Президента України 11 грудня 2009 року № 1045, на території Скадовського району Херсонської області було створено Національний природний парк «Джарилгацький». Площа території Парку складає 10 000 га, із яких 2 469 га акваторії Джарилгацької затоки Чорного моря.

Існуюча територіальна структура Парку не дозволяє вирішувати у повній мірі охорону біорізноманіття на належному рівні. Цієї території, недостатньо для ефективної охорони окремих компонентів природних комплексів та об’єктів, особливо аквального комплексу, рослинних суспільств, рідкісних видів тваринного та рослинного світу, що знаходяться поза межами Парку. Слід зазначити про те, що згідно Проекту створення передбачалося, що більша частина Джарилгацької затоки увійде до складу національного парку. Але нажаль після підписання Указу Президента, до складу Парку було включено лише 2 469 га акваторії Джарилгацької затоки Чорного моря. Подібна ситуація відбулася з землями і на материковій частині.

Одним із основних завдань Парку – є збереження водно-болотних угідь, що мають, відповідно до Рамсарської конвенції – міжнародне значення.

Одним із таких угідь є водно-болотне угіддя «Каркінітська та Джарилгацька затоки», це угіддя одне з найбільших Рамсарських угідь, яке знаходиться на території України (87 000 га).

Територія Парку частково охоплює це водно-болотне угіддя, але його площа яка ввійшла до складу Парку мізерна і складає всього 11,5 відсотка. Більша частина акваторії Джарилгацької затоки не має природоохоронного статусу. Поза зоною Парку залишається комплекс унікальних островів та півостровів з оточуючим їх аквальним комплексом, де зосереджуються десятки тисяч водних та коловодних птахів у період гніздування, міграцій та зимівлі, і які є невід’ємним компонентом єдиної аквально-острівної системи. В акваторії заток у весняно-осінній період постійно здійснюють свої міграції 3 види китоподібних (афаліна, азовка та морська свиня), які занесені до Червоної книги України. Цей незаповіданий природний комплекс постійно посилюється інтенсивним освоєнням суміжних територій, на яких здійснюється потужне сільськогосподарське виробництво, забудова та розорення берегової лінії, неконтрольований вилов риби та інших об’єктів морської фауни, браконьєрське полювання на водоплавних птахів. Усі ці фактори несуть велику загрозу водно-болотному угіддю.

Тому, з метою збереження водно-болотного угіддя «Каркінітська та Джарилгацька  затоки»  в межах  Херсонської області, необхідно розширити територію Національного природного парку «Джарилгацький» та включити до складу Парку наступні території:

  1. Акваторію Джарилгацької затоки площею 62 131 га, в тому числі:

– Каржинська затока – 1800 га;

– Каланчацький лиман – 1650 га;

– Карадайська затока – 2400 га;

– Широка затока – 850 га.

  1. 1-кілометрову смугу Каркінітської затоки, уздовж південної частини острова Джарилгач – 4300 га.
  1. Косу та острови Каржинські – 10/3 га.
  2. Острови Каланчацькі – 15 га.
  3. Острови Устричні – 4 га.
  4. Косу та острови Олексіївські – 10/5 га.
  5. Півострів Карадай – 110 га.
  6. Лісопарк (с. Роздольне, Каланчацький р-н, Херсонська обл.) – 62 га.

Площа, яка пропонується для включення до Парку становить 66 650 га.

ВИСНОВОК

Приєднання до території Національного природного парку «Джарилгацький» цих територій, дозволить створити унікальний природоохоронний об’єкт цілісної структури, що є єдиною екологічною, геоморфологічною, аквальною системою, процеси функціонування якої взаємопов’язані між собою, та забезпечить збереженню біорізноманіття у північному Причорномор’ї. Таке розширення сприятиме створенню на півдні України національного природного парку, який забезпечить повноцінну охорону прибережно-острівних та морських екосистем Причорноморської зони.

В цих межах, загальна площа території Парку становить 76 650 га.

 

Підготував:

В.о. директора НПП «Джарилгацький»                                 В.М. Коваленко

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *